Прес-центр

You are here

Щомісячний аналітичний звіт «Нафта і Газ України», Серпень 2015.
ПЕТРО Катеринчук, генеральний директор ТОВ Регіон

  1. Регіон є однією з провідних сервісних компаній в Україні. Розкажіть, як все починалося?
    У 2000 році була заснована видобувна компанія, яка повинна була брати участь у видобутку вуглеводнів в Карпатському регіоні. У 2003 році було прийнято рішення про створення спільної українсько-польської компанії, яка буде мати справу з комплексними послугами. Але з самого початку добування і послуги з буріння були окремими видами бізнесу, згодом добувні активи були розпродані і «Регіон» став виключно буровою і сервісною компанією.
  2. Що сьогодні уявляє собою компанія, які основні напрямки роботи та обсяг замовлень?
    Компанія пропонує широкий спектр послуг від інтенсифікації та кислотної обробки до гідравлічного розриву пласта і колтюбінга. Але якщо говорити про розмір виручки, основний дохід за останні роки припадає на буріння. Такий широкий спектр послуг, що має на увазі український ринок послуг є дуже вузьким. Наприклад, ми не можемо зосередитися на проектах по гідророзриву або тільки колтюбінга виключно через маленький обсяг замовлень, а підтримка парку флоту та обладнання в Україні, щоб воно простоювало роками, не вигідно.  У нас є дві виробничі бази, одна в Миргороді (Полтавська область), а інша в Первомайську (Харківська область). Це регіони, де ми працюємо сьогодні.
  3. Чи є перспективи для українських бурових компаній за кордоном? Яка Ваша думка щодо найбільш перспективних країн або ринків і затребуваних послуг?
    Компанія має міжнародні сертифікати ISO 9001 та ISO 18001, щороку вони підтверджуються. Це важливо при роботі на міжнародних проектах. Ми працювали в Адигеї, Росії для компанії JKX і виконували кислотні обробки та колтюбінгові промивки. Працювали декілька років в Казахстані в проекті з «КазМунайГаз» на виконанні близько 30 операцій ГРП на родовищі Прорва в районі Атирау. Ми відкрили офіс в Казахстані намагаючись закріпитися. Але так як китайські товариші вийшли на ринок там, я вважаю, наші перспективи, а також європейських компаній, обмежені. Після фінансової кризи 2008 року Китай захопив все: придбавши добувні активи вони стали широко просувати свої сервісні компанії.
  4. Яке обладнання компанія використовує має в наявності?
    Компанія має легкі бурові установки для неглибокого буріння і капітального ремонту свердловин від 100 до 180 тонн. В цілому у нас є 4 легкі мобільні бурові установки і дві важкі бурових установки (400 тонн).
    Також ми можемо запропонувати дві колтюбінгові і одну азотну установки. Що стосується гідравлічного розриву пласта у нас є частина незамінного обладнання, такого як ємності для приготування бурових розчинів, блендер, але деяке обладнання, включаючи насоси ми беремо в оренду. Наша компанія планує придбати повний комплект обладнання, але ринок занадто малий для цього.
  5. Хто ваші основні клієнти? Чим відрізняється робота з приватними, іноземними і державними компаніями?
    Ми працюємо з такими компаніями, як КУБ-ГАЗ, Полтавська Газонафтова Компанія, Нафтогазвидобування, Regal Petroleum, Burisma, КарпатиГаз. Наші клієнти включають в себе пул основних гравців на ринку приватного добування. Стосовно державних компаній, у нас є досвід довгострокового співробітництва з Укрнафтою та Укргазвидобуванням. Ні для кого не секрет, що існують певні труднощі в роботі з державними компаніями, особливо в плані врегулювання розрахунків за послуги, що надаються. Особливо сьогодні, в період девальвації:оскільки обладнання та матеріали в основному імпортуються, затримки платежів вбивають бізнес. Тому ми прийняли рішення про припинення співпраці з державними компаніями. Незважаючи на те, що вони можуть запропонувати великий обсяг роботи, але для нас це не бізнес, це головний біль.
  6. Після різкого підвищення рентної плати на видобуток газу для приватних компаній в серпні минулого року всі говорять про зупинку проектів буріння. Як це впливає на сервісні компанії?
    Звичайно, обсяг замовлень скоротився, але проблема орендної плати посилюється нестабільною політичною ситуацією. Іноземці не поспішають вкладати кошти, тому що вони не можуть отримати дивіденди. Політики говорять одне, про необхідність розвитку промисловості, а роблять-інше. З іншого боку, ті компанії, які почали програми буріння в минулому році, продовжують бурити. Що стосується ремонту і стимуляції, то багато компаній дійсно скасували проекти до кращих часів.
  7. Які основні тенденції на ринку нафти і газу? Чи є перспективи для зростання видобутку?
    На мою думку, приватні компанії – це майбутнє українського видобутку нафти і газу. Є хороші перспективи для його збільшення завдяки бурінню свердловин з горизонтальним закінченням і проведенню гідравлічних розривів пласта, як це роблять всі сучасні компанії. Я впевнений, що найближчим часом ситуація в нафтовій і газовій промисловості в Україні стабілізується і видобувні компанії вкладатимуть кошти в нові проекти. Важливо, щоб досвід і знання, накопичені протягом багатьох років, мали попит. Від цього виграють всі: від людей і інвесторів до держави.
  8. Деякі з видобувних компаній розробляють свої власні бурові установки. Чи може це призвести до зниження обсягу діяльності для сервісних компаній в майбутньому?
    Добування вуглеводнів та сервісне обслуговування абсолютно різні види діяльності. Це різні сфери діяльності. Надання послуг - це рівень абсолютно інших завдань. З власного досвіду можу сказати, що якщо видобувна компанія вже має велику кількість продуктивних свердловин, то в якийсь момент компанія може прийняти рішення про покупку власної  установки для ремонту свердловин. Цей крок є ключем до рентабельного бізнесу. З іншого боку, конкуренція змушує сервісні компанії удосконалюватися і привносити нові технології. Що стосується практики, встановленої у всьому світі, сервісні компанії йдуть шляхом спеціалізації. Компанія, яка займається постачанням доліт не займається закінченням свердловин або гідравлічним розривом пласта. Спеціалізація дозволяє зростати швидше. Підхід буріння і ремонту в рамках одного підприємства є радянською практикою. Дивлячись на нашу компанію, я розумію, що спектр пропонованих послуг дуже широкий, і я не дуже задоволений цією ситуацією. Коли мене запитують іноземці чи пропонуємо ми послуги, такі як Schlumberger (один з провідних світових сервісних компаній), я відповідаю, що ми пропонуємо більше, тому що ми також буримо. Як я вже сказав, ця ситуація визначається українським ринком з невеликою кількістю замовлень на невеликому ринку сервісних компаній. Надалі за умови розвитку промисловості і  збільшення об’ємів роботи, сервісні компанії будуть розвиватися в напрямку більш вузької спеціалізації.

Газ & Нафта. Енергетичний бюлетень, № 9. Вересень 2010

Внаслідок падіння видобутку вуглеводнів на українських нафтових і газових родовищах проблема розвідки нових та експлуатації існуючих родовищ стоїть зараз особливо гостро. Ефективний видобуток стає можливим лише в разі застосування сучасних бурових технологій і бурового обладнання світового рівня. Деякі видобувні компанії вирішують цю проблему, укладаючи контракти з іноземними сервісними компаніями, дотримуючись принципу "Немає пророка у своїй вітчизні", інші застарілими "дідівськими" методами. Однак у сучасному світі такий підхід не прийнятний. Останнім часом і в Україні з'явилися компанії, здатні за найвищими світовими стандартами проводити комплекс робіт з розвідувального та експлуатаційного буріння, ремонту та реконструкції свердловин, інтенсифікації роботи свердловин. Визнаним лідером серед них вважається компанія РЕГІОН, яка була піонером колтюбінгових технологій на ринку бурових послуг України з 2003 року.

Переваги співпраці з компанією РЕГІОН очевидні. По-перше, це економічно вигідно - обладнання у сервісної компанії знаходиться тут, на місці, його не потрібно мобілізувати із-за океану, сертифікувати, навчати персонал, а значить можна уникнути витрат коштів і часу. По-друге, фахівці компанії РЕГІОН вже володіють навичками використання сучасного бурового обладнання і знають специфіку його адаптації та застосування при роботах, що виконуються в Україні.

Недарма в списку клієнтів такі провідні компанії нафтогазової галузі, як: Укрнафта, Укргазвидобуток, Чорноморнафтогаз, Полтавська газонафтова компанія, Бурова компанія "Рудіс", Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед, Астроінвест - Енерджі, Природні ресурси. Є в портфелі замовлень РЕГІОНУ і контракти з нерезидентами, зокрема з РД Казмунайгаз, Східно-Європейською сервісною компанією (Казахстан), Южгазенерджі і ОйлФілдТехнолоджиСервісіз Лтд., які працюють у Росії, JKX Oil&Gas plc і Кадоган Петролеум (Великобританія).

Уже цей перелік партнерів служить свідченням високого професіоналізму української сервісної компанії. Тим більше, що кожен з них готовий дати найпозитивніші рекомендації компанії РЕГІОН.

Якість обладнання, що використовується компанією, і кваліфікація її персоналу підтверджені рядом міжнародних сертифікатів. Тільки минулого року компанія, як міжнародний бурової підрядник, була сертифікована за міжнародними системами ISO 9001, 14001, OHSAS 18001. Запорукою успіху компанії є ефективне поєднання досвіду висококваліфікованих фахівців, їх наукових напрацювань і сучасного високотехнологічного обладнання. Таке поєднання забезпечує повний комплекс послуг, пов'язаних з бурінням нових свердловин, капітальним ремонтом та інтенсифікацією видобутку малодебетних свердловин на основі використання прогресивних світових технологій.

На сьогоднішній день компанія РЕГІОН рішуче береться за такі складні проекти, як гідророзрив пласта, в тому числі і з використанням кислоти, кислотна обробка за допомогою колтюбінгової установки; обмеження водотоку, освоєння свердловин за допомогою азотної установки і багато іншого. До деякого часу в Україні багато з цих завдань не вирішував ніхто. Наприклад, на рахунку РЕГІОНУ перший проведений на українській території кислотний розрив пласту великого обсягу, із закачуванням 600м 3 кислотно-гелевих сумішей.

 Оперативно і якісно виконувати взяті на себе зобов'язання РЕГІОНУ допомагає багатий арсенал сучасної техніки, що знаходиться в її розпорядженні - це установки для капітального ремонту американського, канадського та китайського виробництва вантажопідйомністю до 180 тонн, Колтюбінгові і азотні установки, комплекс обладнання для гідророзриву пласта і кислотних розривів фірми Stewart& Stevenson. І це далеко не повний список. Крім того, у компанії РЕГІОН є і власна лабораторія гідродинамічних випробувань, за допомогою якої проводяться гідро-газодинамічні тести та моделювання, а також підготовка дизайн-проектів. Заздалегідь прораховується ефективність і результативність проведених робіт. Іншими словами, компанія професійно підходить до об'єктів, на яких їй належить працювати, використовуючи технічний, інженерний і науковий потенціал. Тим самим колектив компанії вносить свій внесок у зміцнення енергетичної незалежності і процвітання України.

Журнал "Буріння". Процес проведення СКР на Дніпрово-Донецькій западині.

Успіх буріння нафтогазових свердловин в карбонатних відкладеннях Дніпрово-Донецької западини залежить від багатьох факторів. Не останнє місце в цьому списку займають пористість і проникність гірських порід флюідонасиченого горизонту, і результат такого буріння, навіть у свердловинах одного і того ж родовища, є непередбачуваним, а буріння ризикованим.

Метою проведення  кислотних обробок великого обсягу у вапняках є отримання пов'язаної системи тріщин у газонафтонасичених пластах із початковими низькими колекторськими властивостями шляхом руйнування і розчинення скелета породи пластів, видалення залишків бурового розчину, збільшення проникності оброблюваних пластів з одночасним збільшенням радіуса дренування і, як наслідок, отримання стійкого припливу флюїду до вибою свердловини.

Роботи з інтенсифікації припливу в карбонатних колекторах проводять в Україні і за кордоном. Але лише влітку цього року, вперше в Україні компанією «Регіон» проведено цикл робіт з соляно-кислотних розривів (СКР) великих об’ємів на свердловинах родовищ ДДЗ. При цьому загальна кількість доставленої рідини розриву і тої, що прореагувала в пласті, склало більше 550 м 3 з розрахунку на одну свердловину.

Роботи проводилися у кілька етапів:

 - Збір та аналіз геолого-технічних даних по свердловинах;

 - Проектування процесу СКР, моделювання параметрів закачування, підбір рідинних систем і хімреагентів, створення моделі тріщини в пласті;

 - Проведення підготовчих робіт у свердловині;

 - Мобілізація персоналу, обладнання, хімреагентів;

 - Монтаж обладнання на свердловині;

 - Приготування рідини розриву (до 600 м 3 );

 - Проведення соляно-кислотного розриву;

 - Освоєння свердловини за допомогою установки Колтюбінг

 та рідкого азоту.

Методологія проведення процесу соляно-кислотного розриву:

Етап 1. На цьому етапі нагнітається соляно-кислотний розчин з метою обробки всього продуктивного розрізу свердловини, розкритого фільтром, його очищення від продуктів, здатних викликати кальматацію і створення системи сполучених тріщин в найбільш проникних продуктивних інтервалах.

Етап 2. На другому етапі нагнітається загущений полімером соляно-кислотний розчин, який збільшує площу перетину тріщин, створених на 1-му етапі. Висока в'язкість цієї робочої рідини дозволяє збільшити забійний тиск при розвитку основної тріщини, а за рахунок уповільнення швидкості реакції соляної кислоти з породою (швидкість розчинення карбонатів знижується в 30-40 разів у присутності полімеру), відбувається утворення розгалуженої системи тріщин у пласті з наступним розчиненням їх стінок.

При проектному обсязі і режимах закачування загущеного соляно-кислотного розчину довжина змодельованої тріщини повинна скласти 100-120 метрів.

Етап 3. На цьому етапі проводиться соляно-кислотна обробка та соляно-кислотний розрив пластів з меншою проникністю по всій довжині розкритого фільтром продуктивного розрізу. Утворення нових тріщин у пластах, які володіють меншою проникністю і не заповнені в'язким кислотним розчином.

Етап 4. Нагнітання пластової води з ПАР проводиться з метою витіснення кислотного розчину зі свердловини в пласт і розчинення продуктів реакції. Ця робоча рідина розмиває продукти реакції, що утворилися в тріщинах, значно зменшує їх концентрацію, а що міститься в ній ПАР, знижує тертя об стінки тріщин і капілярів. Це, в свою чергу, запобігає кальматації тріщин нерозчинними частинками скелета породи, особливо в безпосередній близькості до зони дренування стовбура свердловини.

Етап 5. Після проведення СКР освоєння свердловини за допомогою установки Колтюбінг здійснюється з повільним зниженням забійного тиску і відбором рідини з пласта при мінімально можливих депресіях. При цьому необхідно уникати різких депресій на пласт, особливо в зонах дренування свердловини. Це дозволяє ефективно очистити оброблену зону від продуктів реакції, що залишилися в ній після проведення СКР, і дає можливість витягти з пласту найбільший їх обсяг і буде запобігати «защемленню» цих продуктів під час освоєння у створених тріщинах, що, в свою чергу, служить збереженню утвореної проникності обробленого колектора.

 Замовником даної роботи виступило спільне англо-українське нафтогазовидобувне підприємство, яке постійно використовує кращий світовий досвід і сучасні технології в процесі видобутку вуглеводневої сировини. Розробку проекту проведення робіт та загальне керівництво здійснювали представники британської компанії SenergyСо, сервіс з підготовки рецептури технологічних рідин і поставку реагентів для приготування надавала компанія Weatherford International Inc. Основним підрядником виконання робіт з соляно-кислотних гідророзриву і наступним освоєнням свердловин за допомогою колтюбінга та азотної установки виступила компанія «Регіон». Роботи проводилися на сучасному обладнанні провідних світових виробників Steward&Stevenson, HydraRig (США). Результатом співпраці всіх вищевказаних компаній стало проведення соляно-кислотних розривів великих об’ємів на високому технологічному, організаційному рівні, з дотриманням міжнародних норм промислової та екологічної безпеки.

Застосування такої методики проведення СКР показало високу ефективність на карбонатних колекторах родовищ в Україні.

Трудолюбие - душа всякого дела и залог благосостояния
Чарльз Диккенс